Home » Finance a ekonomika » Kosmetické změny, nebo revoluce?

Kosmetické změny, nebo revoluce?

Začátkem tohoto roku proběhlo několik nenápadných změn ve státem podporovaném spoření na penzi – Doplňkovém penzijním spoření. Kupodivu, noviny se zaměřili na očekávaný (a nijak překvapivý) konec II. pilíře. Zdá se, že změny jsou pod rozlišovací schopností většiny redaktorů. Přesto: jazýček vah výhodnosti se rázně přehoupnul a z otloukánka je tu černý kůň?

Co se tedy stalo?
Od 1. 1. 2013 skončilo staré dobré Penzijní připojištění a začalo Doplňkové penzijní spoření. Nešlo jen o pouhou změnu názvu, ale o totální změnu pravidel. Díky tomu, že 90% lidí mělo stávající připojištění, kde pochopitelně zůstávali původní podmínky, prošla zněna bez větší pozornosti.
Přitom nové podmínky přinesli obrovskou výhodu – možnost zvolit si strategii, která přinese větší výnos než třeba spořicí účet. Zakopaný pes byl ve výběru. Skončila možnost výběru v 60 roce věku.  A právě tato obrovská nevýhoda už neplatí!
V roce 2012 běžela obrovská vlna, a kdo neměl, zakládal si ještě „to staré penzijko“. Hlavním argumentem byla – jak jinak – GARANCE. Fond musí každý rok skončit v kladných číslech, nesmí prodělat. Zdá se to být v pořádku, ale není.
Ve skutečnosti vás ta garance totiž přijde hodně draho.
Pro příklad:
Je vám 35 let a chcete si ještě 20 let spořit třeba jeden tisíc korun?

  • Zvolím garantovaný (původní) penzijní fond: na konci mám 462.000,- Kč
  • Zvolím nové spoření – Doplňkové penzijní spoření (vyvážená varianta): na konci mám 726.000,- Kč

To je rozdíl 264.000! Cena za pocit, že mi to nikdy neklesne je příliš vysoká.

Pokud tedy nechcete přicházet o statisíce korun, je čas se zamyslet a začít počítat. Každopádně každý, kdo má více jak Podrobný propočet ušitý na vaši míru rád připravím. let do penze by se měl zamyslet nad otázkou, zda neudělat změnu na svém „penzijáku“.

Doporučuji si přečíst:

Zajímají mě podrobnosti

Skryté pole Skryté pole

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*
*